Auschwitz Kampı Hakkında Önemli Bilgiler

Auschwitz Kampı Hakkında Önemli Bilgiler

   Auschwitz Kampı Hakkında Önemli Bilgiler

 

– Auschwitz Kampı’nda ölenlerin sayısı 2. Dünya Savaşı’nda ölen Ingilizler’in ve Amerikalıların sayısından daha fazladır.

– Auschwitz Kampı’nın işlediği 4,5 yılda 1,1 milyon insan ölmüştür.

– Auschwitz Kampı ilk olarak Polonyalı siyasi tutukluları barındırmak için yapılmıştır.

– Holokost’ta ölen her 6 Yahudi’den 1’si Auschwitz Kampı’nda hayatını kaybetmiştir.

 

Auschwitz Kampı

Auschwitz Kampı

 

– Auschwitz Kampı’ndan kaçıp kurtulan mahkum sayısı 144’tur.

– Bu kampta, Yahudiler’in yanısıra 150 bin Polonyalı, 23 bin Romanyalı, 15 bin Rus ve 400 Yahova Şahitleri’nden insan tutulmuştur.

– Witold Pilecki adında Polonyalı bir asker gönüllü olarak Auschwitz Kampı’nda tutuklu olmuş, kamp hakkında bilgi toplayarak kaçmış ve bütün dünyayı Holokost hakkında haberdar etmiştir.

 

Witold Pilecki

 

– Holokost sırasında Yahudi bir kadın ailesini kurtarmak için 3000 Yahudi’nin saklandıkları yeri Gestapo’ya göstermiştir. Buna rağmen Auschwitz Kampı’na gönderilmekten kurtulamamıştır.

– Josef Mengele, Auschwitz Kampı’nda birçok deneysel çalışma yürütmüştür. Bu çalışmaların bazılarını özellikle ikizler üzerinde yapmıştır. Bir ikiz çalışmalar sırasında ölünce, hemen öteki ikizini öldürüp, otopsi yapmıştır.

– Auschwitz Toplama Kampı’nda çıkan bir isyanda 1 SS askeri bıçaklanmış, sonra da fırında canlı canlı yakılmıştır.

– Polanyalı ebe Stanislawa Leszczynska, bu kampta 3000 çocuğun doğmasına yardımcı olmuştur.

 

Leszczynska

 

– Auschwitz Kampı’nda bir Nazi askeri bir Yahudi kadına aşık olmuş, defalarca kadının hayatını kurtarmıştır. Kadın, savaş sonrasındakimahkemede bu askerin lehine tanıklık yapmıştır.

– Holokost Kampları’nda milyonlarca Yahudi’yi öldüren Zyklon B gazını yaan şirket bugün hala Böcek Kontrol şirketi olarak hayatına devam etmektedir.

– Kamptaki tutuklu Yahudi boksör Salamo Arouch, Yahudi tutuklularla boks maçı yapmaya zorlanmıştır. Boksta yendiği kişiler gaz odasına yollanmıştır. Arouch kamp özgür kalana kadar 2 yılda 200 mahkumla boks yapmıştır.

 

Salamo Arouch

 

– İlaç firması Bayer, Auschwitz Kampı’ndan mahkumları satın alarak, üzerlerinde yeni ilaçları denemiştir

Facebook’ta Takip Edin

<\/body>