Dünyada En Çok Çocuk Askere Sahip Ülkeler

Dünyada En Çok Çocuk Askere Sahip Ülkeler

Dünyada En Çok Çocuk Askere Sahip Ülkeler

Savaşlar insanlık tarihinde yeni bir olgu değil. En acı yanlarından birisi tüm uluslararası yasaklara ve tepkilere rağmen küçük çocukların asker olarak kullanılmaları.

Çocukları asker olarak kullanan ülkeler:

 

ÇAD :

Çad’daki asker çocukların çoğu ülkedeki iç savaştan dolayı yerlerinden edilmiş ve sığınma kamplarında kalan yaklaşık 500 bin kişilik ailelerden gelmekte. 13 yasındaki çocukların birebir asker olarak kullanılmasına hükümet karşı çıkmasına rağmen bu konuda çözüm oluşturan ciddi bir adım atılmadı.

 

Çad iç savaşı

Çad iç savaşı

 

GÜNEY SUDAN

Güney Sudan

Güney Sudan

 

İç savaşla bağımsızlığını kazanan Güney Sudan şimdi kendi iç savaşında debeleniyor ve bu savaşın bedelini en çok çocuk askerler ödüyor. Hükümet Birleşmiş Milletler’e her ne kadar çocuk asker bulundurmama konusunda söz verdiyse de, şu an yaklaşık 11 bin çocuk asker.
Askeri personel Güney Sudan’da genelde okulları ziyaret ederek savaşabileceklerini düşündükleri çocukları sınıflardan alıp asker yapmakta.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti

 

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti

 

Güney Afrika Cumhuriyeti de Afrika’daki birçok devlet gibi iç savaşın ve kavgaların yaşandığı bir yer. Dini ve etnik kavgalar had safhada. Hükümetin düşmesiyle başlayan iç savaşta çocuk asker sayısı ikiye katlanarak 6000’e ulaştı. Geçen yaz ateşkesle birlikte çatışmalar bittiyse de, çocuk asker sayısı önemli oranda kendisini korumakta.

 

SUDAN :

Sudan

Sudan

 

Sudan’ın Darfur bölgesinde 2003 yılındaki büyük etnik temizlik sırasında 3 milyon insan yerlerini terk etti. Yerlerini terk eden ailelerin çocukları çoğunlukla zorla asker olarak alındı. Bu çocukların yaş ortalaması raporlara gore 15. Ancak bölge kaynaklarından gelen bilgilere göre askere alınan çocukların yası 11’e kadar düşmekte.

 

UGANDA :

 

UGANDA

UGANDA

 

Uganda’da son 20 yılda 30 bin çocuk savaşlarda kullanıldı. Birçoğu adam öldürmeden, tecavüze kadar birçok olayda kullanıldı. Terörizmde, baskınlarda en çok kullanılan askerlerden birisi malesef çocuklar. Kız çocuklarının seks kölesi olarak kullanılmaları da çok yaygın.

Uganda’daki savaşın taraflarından Uganda Halk Savunma Gücü’nde, Birleşmiş Milletler kınamasına rağmen 5000 çocuk asker görev almakta.

 

BOLİVYA :

 

Bolivya

Bolivya

 

Bolivya’da resmi askere alma yaşı 18. Gönüllü olarak 15 yasindan itibaren askere gidilebiliyor. Ancak madalyonun öteki yüzü çok farklı. Ordu gönüllü göstererek birçok çocuğu zorla askere alıyor.

Şu an Bolivya ordusunun %40’ı 18 yasin altında. %20’si ise 16 yaş altı.

Bu çocuklar mafya ile olan savaşlarda zorla çatışmalarda öne sürülmekte.

 

IRAK :

IRAK

IRAK

 

Çocuk askere alımları konusunda en büyük travmayı Irak Saddam zamanı yaşadı. Saddam 13-17 yaş arası birsuru çocuğu keyfi bir şekilde askere alıyordu. Saddam’ın düşmesiyle birlikte büyük bir kaosa giren Irak’taki iç savaşta yine en çok çatışmaların içine düşenler arasında çocuklar en başta gelmekte.

 

SOMALİ :

Somali

Somali

 

Dünyada en çok savaşların ve acıların yaşandığı ülkelerden birisi. Etnik savaşlar, dini savaşlar, kabile savaşları.Neredeyse her çeşit savaşın var olduğu Somali’de çocukların küçük yaşlarda askere alınmaları ya da çatışmalarda silahlı gıc olarak kullanılmaları çok yaygın.

8 yasına kadar çocuklar askere alınmakta ve savaşlarda kullanılmakta. Bazı aileler çocuklarını güçleri yettiği oranda yurtdışına göndermekte. Somali’de çocukların birden bire ortadan kaybolmaları ve kaybolan bu çocukların savaşlarda kullanılmaları çok yaygın.

 

DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ

 

 

DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ

DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ

 

İç savaşta en çok çocuk asker kullanan ülkelerden birisi. Kongo militanları savaş bitiminde 20 bin çocuğu serbest bıraktı. Ancak çocukların askere alımı ya da çatışmalarda asker olarak kullanılmaları hala devam etmekte.

Birleşmiş Milletler Kongo’yu daha önce çocuk asker kullanımı konusunda cezalandırmıştı

 

MYANMAR :

 

Myanmar

Myanmar

1948 yılından beri iç savaşlarla ve çatışmalarla anılan ülkede birçok etnik grup bu çatışmalara dahil. Ordunun yönetimi elinde tutması ve etnik gruplarla girdiği savaşlar birçok çocuğun asker olarak kullanılmasına yol açtı.

Human Right Watch’ın 2011 raporuna göre Myanmar ordusunun %20’sı 18 yaş altı askerlerden oluşmakta. Bu rakam tam 350 bin kişiye tekabül etmekte!

2012 yılında Myanmar ile Amerika ordudaki çocuk askerlerin bırakılması ve çocukların askere alınmaması konusunda bir anlaşma imzaladı

 

 

 

 

 

 

 

Facebook’ta Takip Edin

<\/body>