Dünyanın En Irkçı Ülkeleri Hangileri?

Dünyadaki En Irkçı Ülkeler Hangileri?

Dünyadaki En Irkçı Ülkeler Hangileri?

Irkçılık ne kadar büyük başağrısı olursa olsun hala varlığını ve gücünü farklı boyutlarda sürdürmekte.

Dini, tarihi, etnik kimlik gibi farklı temelleri de olsa, kendi kendini yeniden üretecek bir yapıya sahip.

İsveçli ekonomistler her yıl dünya ülkelerini etnik, kültürel, cinsiyet, dini ve öteki unsurlara göre ayrımcılık konusunda incelemekte.
İsveçli ekonomistlerin en son bulgularına göre dünyadaki ırkçı ve ayrımcı ülkeleri paylaşıyoruz.

 

HİNDİSTAN

 

HİNDİSTAN

HİNDİSTAN

 

Seküler ve Demokratik yüzüyle dünyanın beğenisini kazanan, kültürel olarak öldükça zengin olan Hindistan’daki dini ve mezhep kavgaları, etnik çatışmalar ve kadınlara olan cinsel tacizler bu ülkeyi dünyanın ayrımcı ülkeleri arasına eklemekte.

Müslüman Hindu çatışmaları, Uttar Prades gibi bölgelerdeki kavgalar bu ülkede derin yaralar açmakta.

 

PAKİSTAN :

 

PAKİSTAN

PAKİSTAN

 

Hindistan’ın hemen yanındaki komşusu Pakistan’da durumda pek iç açıcı değil. Sünni – Şii kavgasının kaanmaması ve ülkede derin yaralar açması bu ülkeye büyük zararlar vermekte. Dini kavgaların yanı sıra kabile ve etnik kavgalarda Pakistan’da önemli faktörlerden birisi.

 

RUSYA :

 

RUSYA

RUSYA

 

Rusya’da Rus olmayanlara karşı gittikçe artan bir ayrımcılık uygulanmakta. Çinliler, Afrikalılar ve Kafkasyalılar bu ayrımcılığın en büyük hedeflerinden birisi. Göçmenlere ve yabancı işçilere yapılan ayrımlar uluslararası kamuoyunda izlelen bir faktör.

 

İSRAİL

 

İSRAİL

İSRAİL

 

Irkçılıktan en çok çeken halkların başında gelen Yahudiler’in İsrail’de Araplar’a uyguladıkları ayrımcılık hem oldukça düşündürücü hem de üzücü. Ayrımcılığı en iyi bilen İsrail halkının Filistinliler’e yaptığı şiddet ve ayrımcılık bütün dünya tarafından üzüntüyle izlenmekte.

 

ALMANYA 

 

ALMANYA

ALMANYA

 

Almanya, tarihin ırkçılıkla en kötü imtihanlarını veren ülkelerinden birisi ve malesef ayrımcılık hala çok güçlü. Özellikle son zamanlarda irciliği ve ayrımcılığı savunan partilerin geniş taban bulmaları ve gösterilerinde önemli kitle sayılarına ulaşmaları endişe verici boyutta.

 

JAPONYA

 

JAPONYA

JAPONYA

 

Kendi içerisinde ilginç bir kültüre ve değer yargılarına sahip Japonya son yıllarda ayrımcılık konusunda öne çıkmakta. Göçmenlere, Amerikalılar’a, Brezilyalılar’a ve bazı Japonlar’a uyguladığı ayrımcılık son derece düşündürücü.

Birleşmiş Milletler birkaç sene evvel Japonya’da toplum tarafından düşük kabul gören yerli ve yabancı insanlar konusunda bir rapor yayınladı

 

RWANDA :

 

RWANDA

RWANDA

 

Rwanda katliamlarla anılan bir ülke. 1994’te 100 gün süren kabile savaşlarında tam 800 bin kişi hayatını kaybetti. Bugün hala Tutsiler ile Hutular arasında düşmanlık ve ayrımcılık devam etmekte.

 

AVUSTRALYA 

 

AVUSTRALYA

AVUSTRALYA

 

Avustralya dünyanın 3. ayrımcı ülkesi. Özellikle göçmenlere karşı büyük bir ayrımcılık var. Bu ayrımcılıktan en büyük nasibini alan göçmen topluluğu Hindistanlılar. Zaman zaman göçmenlerle yerli Avustralyalılar arasında gerilimler olmakta.

 

İNGİLTERE

 

İNGİLTERE

İNGİLTERE

 

İngiltere’de ayrımcılık konusunda sicili kabarık olan ülkelerden birisi. Göçmenler, zenciler bu konuda en çok hedef olan kitleler. Yapılan bir araştırmada 2004 yılında 87 bin zencinin ırkçı saldırılara ya da tacizlere maruz kaldığı tespit edildi.

 

AMERİKA

 

AMERİKA

AMERİKA

 

Dünyanın en ırkçı ve ayrımcı  ülkesi dünyanın en büyük ülkesi Amerika.

Özellikle yerli Amerikalılar’a, zencilere ve başta Latinler olmak üzere göçmenlere yapılan ayrımlar her zaman dünyanın gündem maddeleri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda zencilerin bu ayrımların en güçlü hedefleri haline gelmesi ülke çapında büyük sosyal olayların, gösterilerin gerçekleşmesinde oldukça etkin olmaya başladı

Facebook’ta Takip Edin

<\/body>