Dünyanın En Zengin 7 Şeyhi

7. Şeyh Tamım Bin Hamad El Thani – 2 Milyar Dolar

s1

7. Şeyh Tamım Bin Hamad El Thani 2013 yılında çok genç yaşta babasının yerine geçerek yeni Katar Şeyhi oldu. Katar Devleti’nin yatırımlarını yöneten Thanı, Ingiltere’nin Harrods, Barclays ve Sainsbury’s gibi şirketlerine milyar dolarlar yatırdı.

6. Şeyh Faysal Bin Kasım Thani – 2,2 Milyar Dolar

s2

Katar’daki Thani hanedanlığının uzaktan akrabası olan Kasım Thani’nin servetinde soyismi en son rol oynayan faktörlerden. Kasım Thani’nin Katar yönetimi ile çok yakın ilişkileri yok. Kendi kurduğu Al Faisal Holding ile bağımsız çalışan Kasım Thani, lüks otellerden emlak alanlarina kadar birçok alanda faliyet göstermekte.

5. Şeyh Hamad Bin Kalifa El Thani – 2,4 Milyar Dolar

Kalifa El Thani 1995’den 2013’e kadar Katar’ı yönetti. Yönetimi sırasında 85 milyon ton gaz satarak Katar’ı kişi başına düşen gelirde dünyanın en zengin ülkelerinden birisi haline getirdi.

s3

2013’te yerini oğluna bırakan Khalifa Thani, Katar yönetimini kanlı bir darbeyle babasından almıştı.

4. Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum – 4,5 Milyar Dolar

s4

Kendi devletine ve bankalarına büyük oranda kredi veren Şeyh Maktum, Ortadogu’nun en zengin Şeyhleri arasında yer almakta. Maktum’un sadece Dubai bankalarına verdiği kredinin değeri 12 Milyar dolar. Atlara düşkünlüğüyle bilinen Maktum, Duba’ie dünyanın en büyük 3. Yatına sahip.

3. Şeyh Mansur Bin Zayid El Nahyan – 4,9 Milyar Dolar

s5

El Nahtan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Başbakan Yardımcılığını yapmakta. Aynı zamanda Devlet Başkanı’nın üvey kardeşi.
Daha çok spor alanlarındai aktiviteleri ile öne çıkan El Nahtan, İngiliz futbol klübü Manchester City F.C’nin de sahibi ve Abu Dabi Uluslararası Petrol şirketinin de başkanı

2. Şeyh Muhammed Hüseyin Ali El Amudi – 14,3 Milay Dolar

s6

El Amudi dünyadaki en zengin 63. kişi seçildi. Zamanını Arabistan ile Etiyopya arasında geçirmekte. Suudi Arabistan’ın en zengin 2. kişisi ve dünyadaki en zengin Zenci. Arabistan’daki Monarşi ile bir akrabalık bağı bulunmuyor. ” Şeyh ” ismi daha çok servetinden gelmekte. Yatırımlarının büyük çoğunluğunu Etiyopya’ya ve İsveç’e yapmakta.
Ekonomik gücünü petrolden, madenden ve tarım yatırımlarından almakta.

1. Şeyh Kalife Bin Zayid El Nahyan – 18 Milyar Dolar

s7

Abu Dabi’nin Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkanı olan Nahyan’ın elinde 18 milyar dolar bir para nakit olarak bulunmakta. Nahyan ailesinin toplam nakit parası 150 milyar dolardan daha fazla.
El Nahyan dünyanın en zengin 2. finans şirketi olan Abu Dabı Yatırım Kurumu’nu yönetmekte. Bu kurum tam 773 milyar dolarlık bir fonu yönetmekte.

 

 

banner

Facebook’ta Takip Edin

<\/body>