Rüyalarla İlgili Bilinmeyen Çok İlginç Bilgiler

Rüyaların Bilinmeyen Yönleri

Rüyaların Bilinmeyen Yönleri

 

1. Rüyalarınızın %90’nını unutacaksınız

Uyandıktan 5 dakika sonra rüyalarınızın %50’sini, 10 dakika sonra %90’nını unutacaksınız.

2. Körler de rüya görür

Doğduktan sonra görme yetişini kaybedenler rüya görmeye devam ederler ve rüyalarında çeşitli imajlar vardır. Doğuştan görme engelliler koku alma, dokunma gibi faktörlerle algıladıkları dünyayı gördükleri bir rüya dünyalarına sahiptir.

3. Herkes rüya görür

Ağır psikolojik sorunları olanlar haricinde bütün insanlar rüya görür. Rüya görmüyorum diyorsanız muhtemelen rüyalarınızı uyanınca hatırlamıyor ya da çok kısa sürede unutuyorsunuz.

Rüya Görmek

Rüya Görmek

 

 

4. Rüyada bilinmeyen yüz görmek imkansızdır

Hayatımızda hatırlayamadığımız binlerce yüz görürürüz. Bu yüzler rüyalarımıza kahraman olarak girebilirler. Rüyalarda hiç karşılaşmadığımız ya da görmediğimiz bir yüzü görmek imkansızdır. Rüyadaki yüzler hayatlarımızda gördüğümüz kişilere aittir.

 

5. Herkesin rüyası renkli değildir

İnsanların %12’sı siyah beyaz rüya görür. Geri kalan kısmı renkli rüya görür. Ancak bilimsel araştirmalar çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkartmaktadır. 1915 – 1950 arası insanların çoğu siyah beyaz rüya görüyorken bugün bu oran %4ler’e düşmüştür. Bunun ana nedeni evlerimize giren renkli televizyonlardır.

6. Rüyadaki sembollerin Anlamı

Bazen rüyalarda sembolik objeler görülür. Rüya sadece bu sembolik objelerle ilgili değil onların içimizde kodlanmış anlamlarıyla ilgilidir. Rüyadaki semboller bu konuda dil rolü üstlenmektedir.

7. Rüyada duygular

Rüyadaki duygusal yansımalar daha çok o anki ruh haliyle ilgilidir. Negatif ruh halleri rüyalara pozitif ruh hallerinden daha çok ve etkili olarak yansımaktadır.

8. Tekrar görülen rüyalar

Rüyalar çoğunlukla tek görünümlük olsa da, bazı insanlar aynı rüyaları tekrar tekrar görmektedir. Aynı rüyayı tekrar görme oranı erkeklerde %65. kadınlarda %70’tir.

 

9. Hayvanlar rüya görür mü?

Bilimsel çalışmalar hayavanların da rüya gördüğünü ispatlamıştır. Köpekler gördükleri rüyalarda hayatta karşılaştıkları tepkileri vermektedir.

 

10. Rüyaya dışarıdan dahil olma

Rüya görme esnasında dışarıdan duyulan sesler rüyaya dahil olabilir. Mesela bir konser sırasında uyuyorsanız kardeşinizin rüyanızda gitar çaldığını görebilirsiniz.

 

11. Rüyada görülen erkekler – kadınlar

Erkeklerin rüyalarda gördükleri insanların çoğu da erkektir. Kadınların rüyalarında gördükleri erkek ve kadın sayısı büyük oranda eşittir.

 

12. Rüyada olacakları önceden görme

Araştırmalara göre insanların %18 ile %38’i rüyalarında,hayatlarında olacak olayları önceden görmektedir. Rüya gören insanların %70’i déjà vu yaşamaktadır.

İnsanların %63 ile %98’i geleceğin önceden rüyada görülebileceğine inanmaktadır.

Facebook’ta Takip Edin

<\/body>